Mimo iż Dzień Czystego Powietrza obchodzimy w Polsce po raz 18., o konieczności dbania o jego jakość powinniśmy pamiętać codziennie.
Zanieczyszczone powietrze, czyli tak zwany smog, ma poważne konsekwencje dla środowiska, a co za tym idzie, dla naszego zdrowia. Przebywanie na zewnątrz w warunkach wysokich stężeń zanieczyszczeń może prowadzić do pojawienia się alergii oraz astmy lub wywołać niewydolność oddechową, na co szczególnie narażone są osoby chore, seniorzy czy małe dzieci. Długotrwałe narażenie na wysokie stężenia zanieczyszczeń może skutkować chorobami układu krwionośnego oraz serca, a nawet chorobami nowotworowymi. Kiedy jakość powietrza jest zła, powinno się ograniczyć spacery i intensywny wysiłek fizyczny na zewnątrz. Aby chronić siebie i bliskich, należy także zminimalizować wietrzenie pomieszczeń i zapobiegać dalszemu zwiększaniu zanieczyszczenia – w tym celu warto wstrzymać się z paleniem w kominku czy piecyku ozdobnym, jeśli nie jest on jedynym źródłem ciepła. Każdy z nas może aktywnie przyczyniać się do poprawy jakości powietrza poprzez wybieranie sposobów ogrzewania gospodarstw domowych, które w jak najmniejszym stopniu szkodzą środowisku, oraz korzystanie z ekologicznych środków transportu: rowerów, transportu publicznego, spacerów. Bardzo ważnym działaniem jest też zwiększanie świadomości ekologicznej u naszych bliskich.
Kompleksowym źródłem danych pomiarowych i szczegółowych informacji na temat sposobu wykonywania jego pomiarów jest portal „Jakość Powietrza” Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz mobilna aplikacja. Zachęcamy również do obejrzenia materiałów powstałych w ramach projektu „Droga do czystego środowiska”, w tym m.in. popularnonaukowego filmiku vlogerów pt. „Co jest w powietrzu, którym oddychamy”, dostępnego na platformie YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=t4nv7KUeiRQ).