Urząd Gminy Santok poinformował WIOŚ o możliwości zanieczyszczenia środowiska w związku ze zlokalizowaniem w stawie na terenie gminy Santok beczek niewiadomego pochodzenia.

Służby Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej wyłowiły cztery beczki, które zostały ułożone poziomo na metalowym stelażu zabezpieczonym przed wyciekami folią z tworzywa sztucznego. Inspektorzy WIOŚ podczas wizji w terenie ustalili, że trzy z czterech beczek były zamknięte, w części skorodowane, bez widocznych wycieków do gruntu oraz wody. Jedna, najmniejsza beczka, była otwarta, w środku pusta. Duże beczki posiadały oznaczenia i etykiety wskazujące, że mógł się w nich znajdować olej silnikowy. Głuchy pogłos dochodzący ze środka beczek oraz brak uciążliwości zapachowej pochodzącej z wnętrza pojemników pozwalają przypuszczać, że są one najprawdopodobniej puste.

Inspektorzy nie stwierdzili zanieczyszczenia środowiska. Woda w stawie była klarowna, bez widocznego filmu. Na powierzchni, przy brzegu, występowały rośliny z rodzaju rzęsa, powszechne w zbiornikach słodkowodnych, takich jak np. stawy.

beczki wyłowione ze stawu
beczki wyłowione ze stawu
beczki wyłowione ze stawu